Szívultrahang vizsgálat
A szívultrahang (echokardiográfia) egy fontos diagnosztikai eszköz, non-invazív, fájdalommentes vizsgálat, amely segít a szív állapotának részletes felmérésében és segíthet a különböző szívbetegségek korai felismerésében.
A Visegrádi40 Magánrendelőben a szívultrahang vizsgálatot Dr. Szebényi Dóra, szívultrahang specialista kardiológus szakorvos végzi el.
Mikor fontos szívultrahang vizsgálatra menni?
-
Szív- és érrendszeri panaszok esetén
-
Szívdobogás érzés a mellkasban,
-
Extrém gyors (100-as pulzus fölött), lassú (50-es pulzus alatt) vagy rendszertelen szívverés,
-
Mellkasi fájdalom (szúró, nyomó érzés),
-
Légszomj (különösen terheléskor, de nyugalomban is),
-
Szédülés vagy ájulás (hirtelen felálláskor, felüléskor vagy előre hajoláskor),
-
Indokolatlan fáradékonyság,
-
Nyaki vagy karba sugárzó fájdalom.
2. Felismert szívbetegségek esetén évente legalább egyszer, panasz esetén soron kívül is.
-
Szívritmuszavarok: extraszisztolé vagy más ritmuszavar,
-
Magas vérnyomás: a hypertonia hosszú távon terhelheti a szívet, és növeli a szívbetegségek kialakulásának kockázatát,
-
Szívbillentyű problémák: ha szívbillentyű betegsége, például billentyű szűkülete van.
-
Szívinfarktus vagy szív bypass műtétet követően a rehabilitáció, illetve a beavatkozás után rendszeres kontrollra van szükség, amelyhez szívultrahangot is kérhet a kardiológus.
3. Családi anamnézisben szereplő szívbetegségek
-
Családi kórtörténet: ha a családjában előfordultak szívbetegségek, különösen ha fiatalabb életkorban alakultak ki, érdemes időnként ellenőriztetni a szíve állapotát, még akkor is, ha nem tapasztal tüneteket.
4. Tüdő- vagy egyéb betegségek kizárása
-
Tüdőbetegségekkel kapcsolatos panaszok: ha tüdőbetegségek miatt (például asztma, krónikus obstruktív tüdőbetegség) jelentkeznek légzési problémák, de nincs egyértelmű magyarázat, érdemes kizárni a szívproblémákat.
-
Nyirokcsomó megnagyobbodás vagy vizenyő: ha ödéma (pl végtagok dagadása) vagy más szívelégtelenségre utaló jelek jelentkeznek, szívultrahangot alkalmazhatnak a pontos diagnózis érdekében.
5. Idősebb korban
-
40 év fölött: a korral a szív állapota is változik. Az idősebb páciensek esetében a szívultrahang segíthet a szívállapot monitorozásában és az esetleges betegségek korai felismerésében.
6. Fizikai terhelés mellett
Sportolók számára: Ha valaki rendszeresen végez intenzív testmozgást, a szívultrahang segíthet a szív túlterhelésének és a szívizom állapotának, fejlődésének ellenőrzésében.
7. Kardiológiai szűrővizsgálat részeként
-
Ha szeretné megelőzni a szívbetegségeket, különösen ha magas kockázatú csoportba tartozik (például elhízás, cukorbetegség, magas koleszterinszint, dohányzás, mozgáshiány), akkor érdemes szűrővizsgálatot végeztetni, amely tartalmazhat szívultrahangot is.
Ha a fent felsoroltak alapján magára ismer, vagy ha a családban előfordult szívbetegség, érdemes minél hamarabb konzultálni a kardiológussal, és elvégeztetni a szükséges vizsgálatokat.